Siecioholizm. Nowa forma uzależnień. Czym jest?

181135273 5431c904 ba1e 4c38 b29d bd0a94d06aa6

Siecioholizm to rodzaj uzależnienia behawioralnego. Uzależnienie polega na niekontrolowanej potrzebie, a wręcz przymusie, podejmowania określonych aktywności, mimo świadomości ich negatywnych konsekwencji.

Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, ok. 6% osób, które korzystają z Internetu, są od niego uzależnione, a dla 30% jest on ucieczką od rzeczywistości. Badająca uzależnienie od komputera i sieci internetowej, Kimberly Young z Uniwersytetu w Pittsburghu, mówi o pięciu typach uzależnienia związanego z komputerem i Internetem.

1) Erotomania (nałogowe korzystanie z usług portali typu PornHub, RedTube, YouPorn),
2) Socjomania (nadużywanie mediów społecznościowych typu Facebook, Instagram, Twitter, TikTok),
3) Hazard (oddanie życia za pieniądze w takich instytucjach, jak kasyna internetowe, zakłady online, loterie, inwestycje na giełdzie),
4) Przeciążenie (przymus ciągłego pozyskiwania informacji),
5) Zabawa (uciekamy w świat gier nasze życie przenosi się do świata wirtualnego - Sims, Lineage, Tibia, GTA, Fifa itd.) 

Wszystko rozpoczyna się od etapu fascynacji, na którym użytkownik poznaje możliwości sieci i zaczyna je eksplorować. Z czasem przychodzi moment, w którym włączenie Internetu wspomaga odprężenie się, podnosi poziom endorfin (zwanych „hormonami szczęścia”), sprawia przyjemność i redukuje nagromadzone napięcie psychiczne, stres, wyzwala podniecenie, pozwala poczuć się mniej samotnym. Te uczucia nakłaniają do dalszego korzystania z sieci, poświęcania aktywnościom online coraz więcej czasu. Tak dochodzi do sytuacji, w której siecioholik czuje, że jego stany emocjonalne wyrównują się, a korzystanie z Internetu kojarzy się z jedyną przyjemnością. Jednocześnie stopniowo ograniczony zostaje czas spędzany z „żywymi” ludźmi, na korzyść wirtualnej rzeczywistości. Wycofanie ze świata realnego. 

Komentarze