
Każdy człowiek, a dziecko w szczególności, potrzebuje fizycznego kontaktu, dotyku, akceptacji, bezpośrednich rozmów czy zabaw. Obecnie często obserwujemy sytuacje, w których dziecko dąży do zaspakajania tych potrzeb w instynktowny i naturalny sposób, ale brakuje mu kompetencji społecznych. Ich rozwój jest hamowany przez popularny obecnie styl życia oraz wyzwania, z jakimi mierzymy się w codziennym życiu.
Życie w pośpiechu, działanie pod wpływem stresu, rosnące oczekiwania finansowe, a po okresie pandemii Covid-19, coraz częściej praktykowana praca i nauka zdalna, prowadzą do sytuacji, w której dziecko potrafi nagrywać filmiki, czy opisywać swoje uczucia za pomocą kolorowych ikonek, natomiast w rzeczywistej konfrontacji z rówieśnikiem nie jest w stanie zbudować trwałej relacji, czy nawet nawiązać powierzchownego kontaktu. Problemy w relacjach rówieśniczych bardzo często owocują frustracją wywołującą destrukcyjne zachowania, w tym poszukiwanie kompensacji w wirtualnej rzeczywistości. Podobne mechanizmy obserwujemy w przypadku młodych dorosłych, którzy również doświadczają trudności w nawiązywaniu, budowaniu i utrzymywaniu relacji z otaczającymi ich ludźmi.
Na blogu chciałbym zaprezentować #TOP7 zasad, które wspierają proces leczenia:
1) Usytuowanie sprzętu w miejscu uniemożliwiającym izolowanie się od otoczenia. Korzystanie z komputera/smartfona w obecności innych osób. Początkowo całkowita izolacja od internetu.
2) Zmiana pór korzystania z Internetu oraz wydłużanie przerw pomiędzy kolejnymi sesjami.
3) Prowadzenie dzienniczka - codzienne odnotowywanie swoich wszystkich aktywności, w tym także czasu spędzonego przy komputerze.
4) Rozmawianie o problemie z bliskimi i znajomymi. Skorzystanie z usług specjalisty.
5) Wprowadzenie systematycznych ćwiczeń fizycznych.
6) Stosowanie technik relaksacyjnych, czytanie książek, słuchanie muzyki relaksacyjnej, picie herbat ziołowych.
7) Kontrolowanie swoich myśli dotyczących internetu.
Nawet drobne czynności będą wpływały na stopniowe ograniczanie czasu spędzanego online, a, co za tym idzie, niwelowanie negatywnego wpływu nałogu na życie i zdrowie osoby uzależnionej.
*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
Komentarze
Prześlij komentarz